ÇOCUKLARIN GÜLEN GÖZLERİ ÇSM’DE IŞILDADI

Ankara- Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi (ÇSM) tüm geliri Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği’ne bağışlanacak olan Kemal Göl’ün fotoğraf sergisine ev sahipliği yaparak bir sosyal sorumluluk projesine katkıda bulundu. Aslen tıp doktoru olmasına rağmen 1989’dan bu yana hobi olarak çektiği fotoğrafları 10 yıldır üyesi olduğu dernek yararına kullanan Doç. Dr. Kemal Göl’ün sergisine Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık’ın yanı sıra Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği Başkanı Bahar Gökler ve çok sayıda sanatsever katıldı. Merkezi Ankara’da bulunan ve 1988’den bu yana çocuklara yönelik istismarı ve şiddeti önlemek için mücadele veren, toplumda farkındalık yaratmaya çalışan derneğin 400 üyesinden birisi olan Kemal Göl’ün yurtiçi ve yurtdışında çektiği 102 fotoğraf sanatseverlerin beğenisini kazandı. İlk kişisel fotoğraf sergisini açmanın heyecanını yaşadığını ifade eden Göl, e serlerin kendi göz nuru yapıtlar olduğunu ve bu göz nuru eserleri dünyanın en önemli varlıkları olan çocuklar yararına kullanmanın gururunu yaşıyorum dedi. Kemal Göl’ün tıp doktoru olmasının ötesinde insan ve yaşam dostu olduğunu dile getiren Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık, ‘Çocuklar, toplumların geleceklerini oluşturan en önemli varlıklardır. Çocuk istismarını önlemek devletlerin, insan sorumlulukları taşıyan kurumların boynunun borcudur. Ama ne yazık ki, günümüz dünyasında hem kamusal sorumluluk açısından hem de devlet örgütlenmesi açısından başta çocuklarımız ve yaşlılarımız olmak üzere kadınlarımızı, engellilerimizi yeterince sahiplenemediğimizi hepimiz biliyoruz. O nedenle çeşitli sivil toplum örgütlenmelerine, bu konuda özveriyle katkıda bulunacak kişilere büyük bir ihtiyaç olduğunu gözlüyorum. Bu bağlamda sevgili Kemal Göl’ün büyük emek vererek çektiği fotoğraflardan oluşan sergiyi çok anlamlı buluyor ve şahsınızda değerli sanatçımızı kutluyorum’ diye konuştu. Sergi Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde 22 Şubat’a kadar görülebilecek .

HPV Aşıları

HPV aşıları

HPV Aşıları   

  Servikal kanserden (rahim ağzı kanseri) korunmada bilimsel ve halk sağlığı alanındaki en         önemli gelişmelerden birisi de HPV aşısının klinik kullanıma girmesidir. Serviks kanserlerinin ve kanser öncesi lezyonların çok büyük oranda HPV enfeksiyonuna bağlı gelişen lezyonlar olmaları nedeniyle, HPV ye karşı geliştirilen aşının toplumda HPV enfeksiyonu,  ve serviks kanseri sıklığını azaltma potansiyeli olması doğaldır. HPV laboratuar şartlarında üretilemediği için, klasik aşılar gibi inaktif canlı virüs veya zayıflatılmış virüs aşısı üretmek olanaksızdır. Bu nedenle profilaktik HPV aşıları rekombinant DNA teknolojisinden faydalanılarak, virüs benzeri partiküller (VLP) oluşturularak üretilmektedir.  Bu DNA içermeyen VLP ler herhangi bir onkojenik ya da enfeksiyöz materyal içermeyen boş viral kapsidlerdir. İmmünolojik olarak HPV ye benzerler ve uygulama sonrası özgün antikor sentezine yol açarlar.

HPV ye karşı benzer teknoloji ile üretilmiş iki tip aşı vardır: dörtlü (GARDASİL) ve ikili (CERVARİX) aşı. Dörtlü aşı (Gardasil-MSD) HPV 6,11,16 ve 18 benzeri VLP ler içerirken, ikili aşı (Cervarix-GSK) HPV 16 ve 18 benzeri VLP içermektedir.

Klinik çalışmalar HPV aşılarının etkili ve güvenli olduklarını göstermiştir. Yapılan klinik çalışmalarda aşı sonrası antikor düzeylerinin genç bireylerde (9-15 yaş) daha ileri yaştaki bireylere (25-45 yaş) oranla daha yüksek olduğunu göstermiş ancak aşı uygulaması tüm yaş gruplarında yeni HPV enfeksiyonunu engellemekte oldukça başarılı bulunmuştur. Dörtlü aşı 24-45 yaş grubundaki kadınlarda yüksek riskli yeni HPV enfeksiyonlarının %90 ını engellemiştir. Dörtlü aşı (Gardasil), genç, seksüel olarak aktif kadınlarda genital siğil ve kanser öncüsü vulvovajinal lezyonların engellenmesinde %100, rahim ağzında yeni enfeksiyonların engellenmesinde ise %98 etkili bulunmuştur . Buna karşın, aşılanma öncesinde aşının içerdiği HPV tipleri ile zaten enfekte olmuş ya da hastalık gelişmiş kadınların da dahil edildiği toplulukta yapılan çalışmada ise dörtlü aşı kanser öncüsü lezyonlarının engellenmesinde %44, genital siğil ve diğer vulvovajinal lezyonların engellenmesinde %73 etkili bulunmuştur. Read More »

 
 
 

Danışma Hattı

  • Uğur Mumcu cad. 17/2 Gaziosmanpaşa / ANKARA.
  • 0 (312) 447 77 97
  • 0 (312) 437 41 62
  • 0 (312) 446 35 32

UYARI

Bu sitede yer alan tıbbi bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Özel durumlarınız ve sorularınız için İletişim linkinden formu doldurunuz.