Acil Kontrasepsiyon

Acil Kontrasepsiyon, korunmasız girilen bir cinsel ilişkiden veya kullanılan yöntemin başarısından şüphelenilen durumlarda ilişki

 sonrası gebeliğin olmasını engellemek amacıyla kullanılan yöntemlerdir.

Bu amaçla, en sık olarak hormonlar yöntemler kullanılır ancak rahim içi araçlar da faydalı olabilir.

Hormonal yöntemler hem döllenmenin oluşmasını hem de döllenme oluşmuşsa bunun rahime yuvalanmasını önleyerek etki edebilir. Ancak, gebelik rahime yerleşmişse düşük olmasını sağlamaz. Bu nedenle, gebelik rahime yerleşmeden önce yani ilişkiden sonraki ilk 72 saat içinde kullanılmalıdır ancak, ne kadar erken başlanırsa başarı şansı o kadar yüksek olur. Bu yöntemlerin gebeliği önleme şansı %98’e kadar ulaşabilir.

Bu amaçla, normal doğum kontrol hapları kullanılabilir. Ancak, bunun için yüksek doz kullanmak gerektiğinden nasıl ve hangi dozlarda kullanılacağı konusunda mutlaka doktorunuza danışmanız eş-dost tavsiyesi ile hareket etmemeniz gerekir.

Son yıllarda bu haplar sadece bu amaca yönelik olarak hazırlanmış formlarda ülkemizde de kullanılmaya başlanmıştır. Bunların eczanelerden reçetesiz olarak alınması ve kullanılması mümkündür.

Bu yöntemle en sık ortaya çıkan yan etki bulantı ve kusmadır. Hapların tok karnına alınması bu yan etkileri azaltır. Kusma olduğunda (aldıktan sonraki 1 saat içinde) doz tekrarlanmalıdır. Bunun dışında baş ağrısı, halsizlik ve kasık ağrısı da görülebilir. Lekelenme, beklenen adet tarihinin değişmesi gibi durumlar da görülebilir.

!!! Doğum kontrol hapını kullanması sakıncalı olan kadınlar bu hapları da kullanamaz.

!!! Bu ilaçlar, rutin olarak kullanılamaz, yani bunu normal bir gebelikten korunma yöntemi olarak kullanmak mümkün değildir. Sadece, planlanmamış bu nedenle korunma tedbiri alınmamış cinsel ilişkilerde ve kondomun yırtılması gibi kullanılan yöntemin başarısından şüphe edilen durumlarda kullanılmalıdır.

!!! Oluşmuş ve rahime yerleşmiş gebelikte yöntem başarı sağlamaz yani bir düşük hapı değildir.

Rahim içi araçlar (spiral) da  korunmasız cinsel ilişkiden sonraki 7 gün içinde uygulandığında istenmeyen gebelik oranını yüksek oranda önleyebilir. RİA takılmasının sakıncalı olduğu hastalar da kullanılmamalıdır.

 
 
 

Danışma Hattı

  • Uğur Mumcu cad. 17/2 Gaziosmanpaşa / ANKARA.
  • 0 (312) 447 77 97
  • 0 (312) 437 41 62
  • 0 (312) 446 35 32

UYARI

Bu sitede yer alan tıbbi bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Özel durumlarınız ve sorularınız için İletişim linkinden formu doldurunuz.