Emzirme

Emzirmenin bebek için olan yararları dışında gebelik olmasını engelleyici özelliği de vardır. Emziren annelerde süt hormonunu salgılatan hormonların düzeylerindeki yükselmeler yumurtlamayı da baskılar ve gebelikten korur. Ancak, emzirmenin gebeliği ne oranda ve ne kadar süreyle önleyebileceğini bilmek mümkün değildir.

Emzirmenin gebelikten koruması emzirme sıklığı ve süresi ile belirlenir. Özellikle 6 aydan sonra emzirme sıklığı azaldığı ve bebek ek gıdalara başladığı için emzirmenin koruyuculuğu önemli ölçüde azalır. Bir çok kadında emzirmesine rağmen doğumdan 1-2 ay sonra yumurtlama başlayabilir. Bu nedenle, emziren annelerin emzirmenin koruyuculuğuna güvenmemeleri ve başka bir yöntemle korunmalarında fayda vardır. Uygun şekilde emzirenlerde bile (yeterince sık ve uzun süreli) sürprizlerle karşılaşmamak içn 3. ayın sonunda korunma yöntemleri başlanılmalıdır. Bu amaçla, sadece progesteron içeren hormonal yöntemler ve RİA (spiral) kullanılabilir.

 
 
 

Danışma Hattı

  • Uğur Mumcu cad. 17/2 Gaziosmanpaşa / ANKARA.
  • 0 (312) 447 77 97
  • 0 (312) 437 41 62
  • 0 (312) 446 35 32

UYARI

Bu sitede yer alan tıbbi bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Özel durumlarınız ve sorularınız için İletişim linkinden formu doldurunuz.