Takvim Yöntemi

Kadının adet siklusu boyuca gebe kalma olasılığının yüksek olduğu günleri belirleme ve bu günlerde ilişkiden kaçınarak gebeliğin önlenmesidir.

Bu yöntemle istenmeyen gebelik riski %25’lere kadar ulaşabilir. Bu nedenle önerilen bir yöntem değildir. Ancak, gebelik riski dışında bir yan etkisi olmadığından başka hiç bir yöntemin kullanılamadığı durumlarda tercih edilebilir.

Yöntemi kullanabilmek için adetlerin düzenli olması gerekir. Adet düzensizlikleri olan kadınlar bu yöntemi kullanamazlar. Öncelikle birkaç ay adetlerin takip edilmesi ve kaydedilmesi gerekir. Adetleri düzenli olan kadınlarda bile gebelik şansının olmadığı düşünülen günlerde gebe kalabildiği gösterilmiştir.

Adet siklusunun uzunluğu bir adetin başlangıç gününden diğerinin başlangıç gününe kadar olan süre olarak hesaplanır. En uzun siklustan 11 gün, en kısa olandan 18 gün çıkartılır. Aradaki dönemde ilişkide bulunmamak veya bir korunma yöntemi kullanmak gerekir.

Örneğin; kadının adet siklusları 27-32 günler arasında değişiyorsa; En kısa siklus: 27-18 = 9 En uzun siklus: 31-11 = 20 Sonuç olarak, adet siklusunun 9-20. günleri arası gebelik için riskli günler olarak kabul edilir.

Adet sikluslarının takibi dışında yumurtlama dönemini, dolayısıyla gebelik için riskli günleri, saptamak için vücut ısısı artışının takibi ile de yapılabilir. Bunun dışında, vajinadaki akıntının kıvam ve miktarı da faydalı olabilir. Bu amaçla, hazır kitler de bulunmaktadır.

 
 
 

Danışma Hattı

  • Uğur Mumcu cad. 17/2 Gaziosmanpaşa / ANKARA.
  • 0 (312) 447 77 97
  • 0 (312) 437 41 62
  • 0 (312) 446 35 32

UYARI

Bu sitede yer alan tıbbi bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Özel durumlarınız ve sorularınız için İletişim linkinden formu doldurunuz.