Vajinal Duş

İlişkiden sonra vajinanın içinin yıkanmasıdır. Geleneksel ama yetersiz bir yöntemdir. Birçoklarınca yöntem bile sayılmaz. Spermler boşalmadan çok kısa bir süre sonra saniyeler, dakikalar içinde rahme ulaşabilirler.

Ayrıca, vajinanın suyla yıkanması vajinanın mikroplardan koruyucu asit ortamını bozduğundan vajinal enfeksiyona yol açma riski taşır.

Bu nedenle, bu yöntemi kullananlar dolayısıyla bu yöntemle korunduğunu zannedenler farklı bir yönteme geçmelidirler.

Emzirme

Emzirmenin bebek için olan yararları dışında gebelik olmasını engelleyici özelliği de vardır. Emziren annelerde süt hormonunu salgılatan hormonların düzeylerindeki yükselmeler yumurtlamayı da baskılar ve gebelikten korur. Ancak, emzirmenin gebeliği ne oranda ve ne kadar süreyle önleyebileceğini bilmek mümkün değildir.

Emzirmenin gebelikten koruması emzirme sıklığı ve süresi ile belirlenir. Özellikle 6 aydan sonra emzirme sıklığı azaldığı ve bebek ek gıdalara başladığı için emzirmenin koruyuculuğu önemli ölçüde azalır. Bir çok kadında emzirmesine rağmen doğumdan 1-2 ay sonra yumurtlama başlayabilir. Bu nedenle, emziren annelerin emzirmenin koruyuculuğuna güvenmemeleri ve başka bir yöntemle korunmalarında fayda vardır. Uygun şekilde emzirenlerde bile (yeterince sık ve uzun süreli) sürprizlerle karşılaşmamak içn 3. ayın sonunda korunma yöntemleri başlanılmalıdır. Bu amaçla, sadece progesteron içeren hormonal yöntemler ve RİA (spiral) kullanılabilir.

Takvim Yöntemi

Kadının adet siklusu boyuca gebe kalma olasılığının yüksek olduğu günleri belirleme ve bu günlerde ilişkiden kaçınarak gebeliğin önlenmesidir.

Bu yöntemle istenmeyen gebelik riski %25’lere kadar ulaşabilir. Bu nedenle önerilen bir yöntem değildir. Ancak, gebelik riski dışında bir yan etkisi olmadığından başka hiç bir yöntemin kullanılamadığı durumlarda tercih edilebilir.

Yöntemi kullanabilmek için adetlerin düzenli olması gerekir. Adet düzensizlikleri olan kadınlar bu yöntemi kullanamazlar. Öncelikle birkaç ay adetlerin takip edilmesi ve kaydedilmesi gerekir. Adetleri düzenli olan kadınlarda bile gebelik şansının olmadığı düşünülen günlerde gebe kalabildiği gösterilmiştir.

Adet siklusunun uzunluğu bir adetin başlangıç gününden diğerinin başlangıç gününe kadar olan süre olarak hesaplanır. En uzun siklustan 11 gün, en kısa olandan 18 gün çıkartılır. Aradaki dönemde ilişkide bulunmamak veya bir korunma yöntemi kullanmak gerekir.

Örneğin; kadının adet siklusları 27-32 günler arasında değişiyorsa; En kısa siklus: 27-18 = 9 En uzun siklus: 31-11 = 20 Sonuç olarak, adet siklusunun 9-20. günleri arası gebelik için riskli günler olarak kabul edilir.

Adet sikluslarının takibi dışında yumurtlama dönemini, dolayısıyla gebelik için riskli günleri, saptamak için vücut ısısı artışının takibi ile de yapılabilir. Bunun dışında, vajinadaki akıntının kıvam ve miktarı da faydalı olabilir. Bu amaçla, hazır kitler de bulunmaktadır.

Geri çekme (coitus interruptus)

Tam boşalma anında erkeğin kendini geri çekmesidir. Ülkemizde en yaygın kullanılan doğum kontrol yöntemidir. Maalesef bu yöntem daha çok geri kalmış ve gelişmekte olan ülkelerde en sık olan yöntemdir. Ejakulasyon (boşalma) öncesi erkekten gelen sıvıda sperm bulunabilir. Ayrıca, vajina dışına bulaşan spermler de vajina içine girebilir ve gebelik oluşabilir. Bu nedenle, güvenilirliği düşüktür ve modern bir yöntem olarak kabul edilmez. Mecbur kalmadıkça bu yöntem tercih edilmemelidir.

 
 
 

Danışma Hattı

  • Uğur Mumcu cad. 17/2 Gaziosmanpaşa / ANKARA.
  • 0 (312) 447 77 97
  • 0 (312) 437 41 62
  • 0 (312) 446 35 32

UYARI

Bu sitede yer alan tıbbi bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Özel durumlarınız ve sorularınız için İletişim linkinden formu doldurunuz.