Hormonlu Rahim İçi Araçların Avantaj/Dezavantajı

Normal (rahim içi araç- spiral) RİA’ların en önemli yan etkileri adet kanamalarının fazla olması, kasık ağrısı ve sancılı adet dönemidir. Bu nedenle, kadınların bir kısmı yöntemi terk etmekte veya hiç kullanamamaktadır.

Bu sakıncaların giderilmesi ve bazı ek faydaların sağlanması amacıyla hormon içeren RİA’lar  (MİRENA) kullanıma sunulmuştur. Bu RİA’larda bulunan hormon progestojendir (levonorgestrel). RİA’ya progestojen eklenerek hem RİA’nın hem de progestojenin koruyucu etkilerinden birlikte faydalanılmaktadır. MİRENA da gebeliğin rahme yerleşmesini önleyici etkinin yanı sıra progestojenin yumurtlamayı baskılayıcı, rahim ağzındaki salgının yoğunlaşması sonucu sperm geçişinin önleyici etkileri vardır.

MİRENA  RİA’ların tüm avantajlarını taşır buna karşın adet kanamasını artırmadığı gibi aşırı adet kanaması, rahim iç zarının kalınlaşması (endometriyal hiperplazi) olan kadınlarda tedavi amaçlı da kullanılabilir. Ayrıca, adet sancılarını da azaltır. Etkisini lokal olarak direkt rahimde gösterdiği için progesteron içeren 3 aylık iğne (Depo-provera) ve cilt altı implantlar  (Norplant, İmplanon) gibi yöntemlerin sistemik yan etkileri MİRENA da çok daha az görülür.

Anormal kanamalar bu yöntemlerin en sık yan etkisidir. MİRENA da bu tür yan etkilere yol açabilir ancak, daha az rahatsızlık verici boyutlardadır. Adet kanamaları %90 olguda azalır. MİRENA takılan kadınların %20’sinde bir yıl sonunda adet kesilir. Bu bazı kadınlar için endişe verici olsa da aslında adet ve buna bağlı birçok sorunu ortadan kaldırdığı için bazı kadınlar için tercih sebebi de olabilir.

MİRENA uygulaması normal RİA’lara benzer. Uygulama için adet kanamasının olduğu günler tercih edilir.

Koruyuculuk süresi 5-7 yıldır.

En önemli avantajı adet dönemindeki kan kaybını azaltması (özellikle anemisi olan kadınlarda), adet sancılarının azalması, anormal rahim kanaması olan hastalarda (endometriyal hiperplazi, yumurtlama düzensizliği, bazı myomlar) tedavi edici ve koruyucu etkisidir. Ayrıca uzun dönemde hastalarda rahim kanseri riskini de belirgin olarak azaltmaktadır.

 
 
 

Danışma Hattı

  • Uğur Mumcu cad. 17/2 Gaziosmanpaşa / ANKARA.
  • 0 (312) 447 77 97
  • 0 (312) 437 41 62
  • 0 (312) 446 35 32

UYARI

Bu sitede yer alan tıbbi bilgiler sadece bilgilendirme amaçlıdır. Özel durumlarınız ve sorularınız için İletişim linkinden formu doldurunuz.